بدون استرس کار کن-2

بدون استرس کار کن-2

صفحه اینستاگرامت را باز می کنی و وارد پیج های موفقیت می شوی. یک کلیپ یک دقیقه ای که قرار است حال تو را خوب کند!

یک سری تصاویر و ویدئو از یک ورزشکار که در حال تمرین است و گوینده ای که پر از انرژی به تو می گوید که "تو می تونی، فقط باید بخوای، تلاش کن، تو هیچ فرقی با دیگران نداری !!!"

کلیپ بعدی را پلی می کنی. آقای دکتر فلانی در حال صحبت است. "استرس دشمن توست و تو باید استرس رو از زندگیت دور بریزی. همین حالا وقتشه !!!"

و به همین ترتیب کلیپ بعدی و کلیپ بعدی و اما هیچ چیز در درون تو تغییر نمی کند.

گوشی را به کناری می اندازی و ناگهان حس می کنی درونت پر از استرس شده. چرا؟

چه اتفاقی افتاده؟

در خانواده مشکل داری و آماج متلک های کسانی هستی که نزدیکترین افراد به تو هستند، اما اینها مهم نیست. خودت ...

درست است. خود تویی که بیشترین آزار را به خودت می دهی. دیدن دوستان و اقوام هم سن و سال که مشغول به شغلی هستند و برای خود، زندگی تشکیل داده اند، آرزوهایت که هر روز بیشتر و بیشتر رو هم تلمبار می شوند و شرایط کشور که انگار قرار نیست به یک ثبات حداقلی برسد و این شغل لعنتی که درآمدی ندارد انگار...!!

***

اینها که گفتم حال و روز خیلی از همکاران من است. تلخ است اما واقعیت دارد. آمار بیمه مرکزی در سال 1400 نشان داد که حدود 68 درصد نمایندگان بیمه (تخصصی عمر و جنرال) زیر 4 میلیون تومان کارمزد گرفته اند.

این آمار ترسناک است و ترسناک تر اینکه انگار مدیران ارشد شرکت های بیمه برای این موضوع اهمیت خاصی قائل نیستند. حقیقت این است که برای شرکت های بیمه فقط و فقط فروش مهم است و 0.7 درصد نمایندگان بیمه که بالای 800 میلیون تومان کارمزد گرفته اند (آمار بیمه مرکزی سال 1400) به این امر به خوبی پرداخته اند و بد نیست در اینجا یک حقیقت دیگر را فاش کنم و آن این است که نمایندگان بیمه چه تخصصی عمر و چه نمایندگان جنرال، تنها هستند.

حالا سوال این است که آیا این تنهایی خوب است یا بد؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهم، یک حقیقت دیگر را نیز یادآوری می کنم:

برای شرکت های بیمه هیچ فرقی ندارد که 0.7 درصد نمایندگان، بالای 800 میلیون تومان کارمزد بگیرند و یا 100 درصد نمایندگان.

جمله بالا را یکبار دیگر با دقت بخوان.

یکی از خطاهایی که خیلی از نمایندگان بیمه مخصوصا عزیزانی که تازه وارد این صنعت می شوند دارند این است که این شغل را شبیه شغل های دیگر می دانند، در حالی که شغل فروشندگی بیمه با دیگر مشاغل، تفاوت های بنیادی دارد و به همین ترتیب مکانیزم مدیریت شرکت های بیمه نیز شبیه به هیچ سیستم مالی و یا خدماتی دیگر نیست و به همین دلیل است که من معتقدم این شغل برای هر کسی مناسب نیست و توانایی و قابلیت های ویژه ای را نیاز دارد و خبر خوش اینکه اکثر این توانایی ها و قابلیت ها را می توان با آموزش درست و اصولی به دست آورد.

بعد از گفتن این مقدمه طولانی، به اصل موضوع برمی گردم :

بدون استرس کار کن!

آیا شدنیست؟

حذف کامل استرس به هیچ عنوان مقدور نیست و هیچ کس نمی تواند مدعی شود که می تواند استرس را به طور کامل از زندگی خود حذف کند چون استرس هم مثل دیگر احساسات انسانی (خوشحالی، ترس، غم، عصبانیت و ...) در وجود ما هست و در حقیقت نوعی واکنش دفاعی مغز ماست در برابر برخی عوامل حسی یا محیطی.

پس باید چه کنیم؟

ما بر اساس تجربه آموخته ایم، مواردی که قابل حذف از زندگی مان نیستند را کنترل کنیم.

با ساختن خانه، تغییرات آب و هوایی را کنترل کردیم و یا در برابر سیل، سیل بند ساختیم. برای جبران حوادث و اتفاقات غیر قابل پیشبینی، بیمه اختراع شد و اما هنوز علم نتوانسته اختراع و یا کشفی برای کنترل احساسات انسانی ارائه دهد و هنوز ما ناگهان می ترسیم و یا عصبانی می شویم. گاهی در دریایی از غم فرو می رویم و گاهی بی هیچ منطقی عاشق می شویم ...

آیا کسی را می شناسی که بتواند احساسات خود را کنترل کند؟

همه ما آدم هایی را می شناسیم که می توانند به راحتی احساسات خود را حذف که نه اما به خوبی کنترل کنند.

آنها چه مشخصه ای دارند؟

شخصیت با ثبات، اراده بالا، دارای قدرت تمرکز، ایمان محکم، معتقد به اصول اخلاقی و ... از خصوصیت های مهم این افراد است.

فکر کنم پاسخ را یافتیم.

بهترین ابزار برای کنترل احساساتمان و از جمله استرس، خود ما هستیم و نکته جالبتر اینکه مهمترین عامل ایجاد احساسات، از جمله استرس نیز خود ما هستیم.

حالا با به دست آوردن این اطلاعات، می توانیم راهکاری برای کنترل استرس خود ایجاد کنیم.

برای شروع باید عوامل و اشخاصی که باعث ایجاد استرس در ما می شوند را شناسایی کنیم.

یک کاغذ بردار و هر چه و یا هر کسی را که باعث می شود تا در تو حس استرس ایجاد شود، در آن یادداشت کن و به خاطر داشته باش که آنها را بر اساس موقعیت مکانی دسته بندی کنی.

مثلا در محیط شخصی خود، در بین افراد خانواده، در محیط کار، در جمع دوستانه و ... هر شخص یا عاملی که باعث می شود در تو استرس ایجاد شود شناسایی و در کاغذ یادداشت کن.

در قسمت بعدی این پست، من یک مثال جامع را خواهم آورد و بعد به راهکار رفع و یا یهتر بگویم، کنترل استرس خواهیم پرداخت. (ادامه دارد)

 

 

دوره تخصصی آموزش "قدم اول" برای توست تا با یک شروع دوباره اما اصولی این بار مطمئن پیش بروی.

برای دیدن همه مطالب آموزشی "نکته ها" روی لینک زیر کلیک کن:

آرشیو مطالب

 


اشتراک در ایتا اشتراک در واتساپ


پشتیبانی آنلاین از طریق ایتا

دوست عزیز؛ پاسخگوی سوالات شما از طریق ایتا هستم !


جهت ارسال پیام در ایتا اینجا کلیک نمائید !